EPCOS (TDK) B43305A5187M60
B43305A5187M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5187M60
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5187M60.pdf
Availability of B43305A5187M60
QUANTITY
B43305A5187M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5187M60
Internal Part NumberEIS-B43305A5187M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance1.06 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5187M60
Related LinksB43305A, B43305A5187M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5187M60 Details Description
Related parts for B43305A5187M60
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .156 IN-LINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 315A 1300VAC datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL GGG datasheet.pdf