Vishay/Dale RN55E1212DRSL
RN55E1212DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1212DRSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1212DRSL.pdf
Availability of RN55E1212DRSL
QUANTITY
RN55E1212DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1212DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1212DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1212DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1212DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1212DRSL Details Description
Related parts for RN55E1212DRSL
DIODE ZENER 39V 5W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.3A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
100UF 16V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf