Vicor Corporation V48C28C75BF
V48C28C75BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C28C75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28C75BF.pdf
Availability of V48C28C75BF
QUANTITY
V48C28C75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28C75BF
Internal Part NumberEIS-V48C28C75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28C75BF
Related LinksV48C2, V48C28C75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28C75BF Details Description
Related parts for V48C28C75BF
FIXED IND 1.5MH 50MA 11 OHM TH datasheet.pdf