EPCOS (TDK) B43305A5337M87
B43305A5337M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5337M87
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5337M87.pdf
Availability of B43305A5337M87
QUANTITY
B43305A5337M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5337M87
Internal Part NumberEIS-B43305A5337M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.88A
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5337M87
Related LinksB43305A, B43305A5337M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5337M87 Details Description
Related parts for B43305A5337M87
CONN PC PIN CIRC 0.050DIA GOLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 MKD M 200/PK datasheet.pdf
T5009-6 2NC+2NO FLEX 1 ACT M20/N datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf