API Delevan 4564R-821J
4564R-821J picture photo
Mfg. Part Number
4564R-821J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH
Datasheet Download
4564R-821J.pdf
Availability of 4564R-821J
QUANTITY
4564R-821J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4564R-821J
Internal Part NumberEIS-4564R-821J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4564R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.4MHz
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4564R-821J
Related Links4564R, 4564R-821J Datasheet, API Delevan Distributor
4564R-821J Details Description
Related parts for 4564R-821J
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
GDT 150V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf