EPCOS (TDK) B43305A5567M80
B43305A5567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5567M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5567M80.pdf
Availability of B43305A5567M80
QUANTITY
B43305A5567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5567M80
Internal Part NumberEIS-B43305A5567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5567M80
Related LinksB43305A, B43305A5567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5567M80 Details Description
Related parts for B43305A5567M80
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
FUS 72V T/D LIFT TRUCK 160A datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE 63MA 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 310VAC datasheet.pdf