EPCOS (TDK) B43305A5567M80
B43305A5567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A5567M80
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305A5567M80.pdf
Availability of B43305A5567M80
QUANTITY
B43305A5567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A5567M80
Internal Part NumberEIS-B43305A5567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A5567M80
Related LinksB43305A, B43305A5567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A5567M80 Details Description
Related parts for B43305A5567M80
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN 3 WIRE STRAIGHT 2M datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf