EPCOS (TDK) B43305A9108M87
B43305A9108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9108M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9108M87.pdf
Availability of B43305A9108M87
QUANTITY
B43305A9108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9108M87
Internal Part NumberEIS-B43305A9108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.38A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9108M87
Related LinksB43305A, B43305A9108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9108M87 Details Description
Related parts for B43305A9108M87
FIXED IND 22UH 430MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
ADC 16BIT 1MSPS LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 2POS SOLDER CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 2A 12" 1434 datasheet.pdf