EPCOS (TDK) B43305A9108M87
B43305A9108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9108M87.pdf
Availability of B43305A9108M87
QUANTITY
B43305A9108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9108M87
Internal Part NumberEIS-B43305A9108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.38A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9108M87
Related LinksB43305A, B43305A9108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9108M87 Details Description
Related parts for B43305A9108M87
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC LP STEREO CODEC I2C 42DSBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.21MM datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
LED INDICATOR 6MM FLUSH 2VDC IP6 datasheet.pdf