EPCOS (TDK) B43305A9227M62
B43305A9227M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305A9227M62
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305A9227M62.pdf
Availability of B43305A9227M62
QUANTITY
B43305A9227M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305A9227M62
Internal Part NumberEIS-B43305A9227M62
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.27A
Impedance830 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305A9227M62
Related LinksB43305A, B43305A9227M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305A9227M62 Details Description
Related parts for B43305A9227M62
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
2M SEP PNP HORZ datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 31POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10"L X 7.09"W datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf