EPCOS (TDK) B43305B2108M7
B43305B2108M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2108M7
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2108M7.pdf
Availability of B43305B2108M7
QUANTITY
B43305B2108M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2108M7
Internal Part NumberEIS-B43305B2108M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.76A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2108M7
Related LinksB43305, B43305B2108M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2108M7 Details Description
Related parts for B43305B2108M7
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 7-SEG 10MM CC GREEN RHD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5K FLASH 16-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 10.67"L X 6.69"W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 3.9" BLCK/YLL datasheet.pdf
60POS SOCKET OPEN NO S/R datasheet.pdf