EPCOS (TDK) B43305B2158M67
B43305B2158M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2158M67
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2158M67.pdf
Availability of B43305B2158M67
QUANTITY
B43305B2158M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2158M67
Internal Part NumberEIS-B43305B2158M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.44A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2158M67
Related LinksB43305B, B43305B2158M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2158M67 Details Description
Related parts for B43305B2158M67
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-DIP datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN FML 160POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf