EPCOS (TDK) B43305B2567M62
B43305B2567M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B2567M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305B2567M62.pdf
Availability of B43305B2567M62
QUANTITY
B43305B2567M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B2567M62
Internal Part NumberEIS-B43305B2567M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B2567M62
Related LinksB43305B, B43305B2567M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B2567M62 Details Description
Related parts for B43305B2567M62
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 17POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf