EPCOS (TDK) B43305B5127M
B43305B5127M picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5127M
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5127M.pdf
Availability of B43305B5127M
QUANTITY
B43305B5127M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5127M
Internal Part NumberEIS-B43305B5127M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance1.59 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5127M
Related LinksB43305, B43305B5127M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5127M Details Description
Related parts for B43305B5127M
IC MULTIPLEXER 8X1 20SSOP datasheet.pdf
CONN ACCY CARD RETENTION GREEN datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 0.15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
ACCY MOUNT MMT 3/8 58A UHFM datasheet.pdf