EPCOS (TDK) B43305B5337M82
B43305B5337M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5337M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5337M82.pdf
Availability of B43305B5337M82
QUANTITY
B43305B5337M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5337M82
Internal Part NumberEIS-B43305B5337M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5337M82
Related LinksB43305B, B43305B5337M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5337M82 Details Description
Related parts for B43305B5337M82
IC CPLD 72MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIRECT MNT datasheet.pdf
RES SMD 0.909 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT-SWAP 8-SOIC datasheet.pdf
THERM NTC 150K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
IGBT MOD CHOP 600V 150A U SER datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SCAN WINDOW USED FOR CHANGEOVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS 1.27MM datasheet.pdf