EPCOS (TDK) B43305B5397M87
B43305B5397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5397M87
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5397M87.pdf
Availability of B43305B5397M87
QUANTITY
B43305B5397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5397M87
Internal Part NumberEIS-B43305B5397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5397M87
Related LinksB43305B, B43305B5397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5397M87 Details Description
Related parts for B43305B5397M87
TERM BLK DBL LVL 3POS 5.08MM GRN datasheet.pdf
IC SW REG SYNC STEP-DOWN 36-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
SPRING CASSETTE datasheet.pdf
IC RCVR MOD REMOTE RSIP-A3 V4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf