EPCOS (TDK) B43305B9477M62
B43305B9477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B9477M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305B9477M62.pdf
Availability of B43305B9477M62
QUANTITY
B43305B9477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B9477M62
Internal Part NumberEIS-B43305B9477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B9477M62
Related LinksB43305B, B43305B9477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B9477M62 Details Description
Related parts for B43305B9477M62
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 5000V BLUE 100' datasheet.pdf
IC QUAD RS-423-B DRIV/REC 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 806 OHM 3/4W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf