EPCOS (TDK) B43305C2108M62
B43305C2108M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43305C2108M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305C2108M62.pdf
Availability of B43305C2108M62
QUANTITY
B43305C2108M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C2108M62
Internal Part NumberEIS-B43305C2108M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.46A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C2108M62
Related LinksB43305C, B43305C2108M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C2108M62 Details Description
Related parts for B43305C2108M62
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8DMP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf