Maxim Integrated DS2250-32-16
DS2250-32-16 picture photo
Mfg. Part Number
DS2250-32-16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MICROCNTRLR 32X8 16MHZ 40SIMM
Datasheet Download
DS2250-32-16.pdf
Availability of DS2250-32-16
QUANTITY
DS2250-32-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2250-32-16
Internal Part NumberEIS-DS2250-32-16
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS5002FP Memory Expansion Techniques
Design Guidelines for Microcontrollers Incorporating NV RAM
Using the Secure Microcontroller Watchdog Timer
Using a EconOscillator to Clock an 8051 Microprocessor
8051 Microcontrollers: Frequently Asked Questions
Micro Tutorial 1: Understanding DC Electrical Characteristics of Microcontrollers
Interface a Multiplexed-Bus Real-Time Clock to a uP With Separate Address and Data Buses
In-System Programming with 8051-Based Microcontrollers
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesDS225x
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivitySIO, UART/USART
PeripheralsPower-Fail Reset, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeNVSRAM
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-SIMM
Supplier Device Package40-SIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2250-32-16
Related LinksDS2250, DS2250-32-16 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS2250-32-16 Details Description
Related parts for DS2250-32-16
RECTIFIER BRIDGE 35A 100V GBPC datasheet.pdf
CONN RECEPT/CAP 3 POS MINI RECT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
FERRITE BEAD AXIAL LEAD 153 OHMS datasheet.pdf
LED BAR GRAPH 10SEG 660NM RED datasheet.pdf
FERRITE CHIP 26 OHM 500MA 1206 datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 6.40MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf