EPCOS (TDK) B43305C2108M87
B43305C2108M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305C2108M87
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305C2108M87.pdf
Availability of B43305C2108M87
QUANTITY
B43305C2108M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C2108M87
Internal Part NumberEIS-B43305C2108M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.46A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C2108M87
Related LinksB43305C, B43305C2108M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C2108M87 Details Description
Related parts for B43305C2108M87
DIODE VAR CAP 42PF 1A SOT23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC TERM datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
KIT EASY XC866 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf