EPCOS (TDK) B43305C9397M
B43305C9397M picture photo
Mfg. Part Number
B43305C9397M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43305C9397M.pdf
Availability of B43305C9397M
QUANTITY
B43305C9397M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305C9397M
Internal Part NumberEIS-B43305C9397M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305C9397M
Related LinksB43305, B43305C9397M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305C9397M Details Description
Related parts for B43305C9397M
LED BAYONET MULTI T3-1/4 28V GRN datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 420V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A F SER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf