EPCOS (TDK) B43305D2108M
B43305D2108M picture photo
Mfg. Part Number
B43305D2108M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43305D2108M.pdf
Availability of B43305D2108M
QUANTITY
B43305D2108M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D2108M
Internal Part NumberEIS-B43305D2108M
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.09A
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D2108M
Related LinksB43305, B43305D2108M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D2108M Details Description
Related parts for B43305D2108M
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf