EPCOS (TDK) B43305D5277M67
B43305D5277M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305D5277M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305D5277M67.pdf
Availability of B43305D5277M67
QUANTITY
B43305D5277M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D5277M67
Internal Part NumberEIS-B43305D5277M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D5277M67
Related LinksB43305D, B43305D5277M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D5277M67 Details Description
Related parts for B43305D5277M67
RES 56 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CATV AMP MOD 65MHZ 95MA 7-PIN datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf