EPCOS (TDK) B43305D5277M82
B43305D5277M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43305D5277M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305D5277M82.pdf
Availability of B43305D5277M82
QUANTITY
B43305D5277M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305D5277M82
Internal Part NumberEIS-B43305D5277M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305D5277M82
Related LinksB43305D, B43305D5277M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305D5277M82 Details Description
Related parts for B43305D5277M82
Z8 16K OTP 12 MHZ 28-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN FIBER SC TERMINATOR SMPLX datasheet.pdf
IC SYNC COUNTER PRESET HS 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf