Amphenol Industrial SG3101E-14S-58P
SG3101E-14S-58P picture photo
Mfg. Part Number
SG3101E-14S-58P
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
SG3101E-14S-58P.pdf
Availability of SG3101E-14S-58P
QUANTITY
SG3101E-14S-58P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3101E-14S-58P
Internal Part NumberEIS-SG3101E-14S-58P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-58
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3101E-14S-58P
Related LinksSG3101E, SG3101E-14S-58P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3101E-14S-58P Details Description
Related parts for SG3101E-14S-58P
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 12 POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 40MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf