EPCOS (TDK) B43305E2567M80
B43305E2567M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305E2567M80
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305E2567M80.pdf
Availability of B43305E2567M80
QUANTITY
B43305E2567M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305E2567M80
Internal Part NumberEIS-B43305E2567M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305E2567M80
Related LinksB43305E, B43305E2567M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305E2567M80 Details Description
Related parts for B43305E2567M80
IC GATE AND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
RAILS PANEL MOUNTING 21" 1 PAIR datasheet.pdf
VARISTOR 423V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC10S/AE10M/X datasheet.pdf
IC USB1.0 EMI FILT ESD PROT 6CSP datasheet.pdf
RES 96.25 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3V 0.3W datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
OSC VCXO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf