EPCOS (TDK) B43305F2827M80
B43305F2827M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305F2827M80
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305F2827M80.pdf
Availability of B43305F2827M80
QUANTITY
B43305F2827M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305F2827M80
Internal Part NumberEIS-B43305F2827M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305F2827M80
Related LinksB43305F, B43305F2827M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305F2827M80 Details Description
Related parts for B43305F2827M80
Crystal 19.2000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
VOLTMETER 0-36VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 144-HTQFP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf