Amphenol Industrial PT01CP-14-19S(SR)
PT01CP-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CP-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CP-14-19S(SR).pdf
Availability of PT01CP-14-19S(SR)
QUANTITY
PT01CP-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CP-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CP-14-19S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CP-14-19S(SR)
Related LinksPT01CP-1, PT01CP-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CP-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PT01CP-14-19S(SR)
RES SMD 1.8M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DSUB 26PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
10000UF 6,3V 16X25 datasheet.pdf