EPCOS (TDK) B43305G2827M
B43305G2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43305G2827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305G2827M.pdf
Availability of B43305G2827M
QUANTITY
B43305G2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305G2827M
Internal Part NumberEIS-B43305G2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305G2827M
Related LinksB43305, B43305G2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305G2827M Details Description
Related parts for B43305G2827M
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 5R 5.5KV HOOKEY datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOUSING ST CONN 10 COND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 150POS .050 SMD datasheet.pdf
SR BTS PLUG 5 DELTA GLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf