EPCOS (TDK) B43455A129M
B43455A129M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A129M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A129M.pdf
Availability of B43455A129M
QUANTITY
B43455A129M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A129M
Internal Part NumberEIS-B43455A129M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A129M
Related LinksB4345, B43455A129M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A129M Details Description
Related parts for B43455A129M
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 9.40 OHM 25C datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DSN datasheet.pdf