EPCOS (TDK) B43455A6477M
B43455A6477M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A6477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
B43455A6477M.pdf
Availability of B43455A6477M
QUANTITY
B43455A6477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A6477M
Internal Part NumberEIS-B43455A6477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A6477M
Related LinksB43455, B43455A6477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A6477M Details Description
Related parts for B43455A6477M
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf