EPCOS (TDK) B43455A9109M
B43455A9109M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9109M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9109M.pdf
Availability of B43455A9109M
QUANTITY
B43455A9109M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9109M
Internal Part NumberEIS-B43455A9109M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.1A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9109M
Related LinksB43455, B43455A9109M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9109M Details Description
Related parts for B43455A9109M
JUMPER-H1505TR/A3048R/H1505TR 5" datasheet.pdf
SOLENOID TUBULR 1/2" CONT 24VDC datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HDEAR BRKWAY .100 8POS R/A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
SWITCH 5POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf