EPCOS (TDK) B43456A5129M7
B43456A5129M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5129M7
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5129M7.pdf
Availability of B43456A5129M7
QUANTITY
B43456A5129M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5129M7
Internal Part NumberEIS-B43456A5129M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5129M7
Related LinksB43456, B43456A5129M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5129M7 Details Description
Related parts for B43456A5129M7
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS STR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 80MA SC82AB datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
TAPE LOW STATIC POLYIMIDE FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.75A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf