EPCOS (TDK) B43456A5338M
B43456A5338M picture photo
Mfg. Part Number
B43456A5338M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43456A5338M.pdf
Availability of B43456A5338M
QUANTITY
B43456A5338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A5338M
Internal Part NumberEIS-B43456A5338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A5338M
Related LinksB43456, B43456A5338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A5338M Details Description
Related parts for B43456A5338M
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 3.07"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SW PLNG W/SEAL BOOT SPDT 9' 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
THERMOSTAT 3001 SER NON-HERMETIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 10W DO213AB datasheet.pdf