EPCOS (TDK) B43457A5568M
B43457A5568M picture photo
Mfg. Part Number
B43457A5568M
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457A5568M.pdf
Availability of B43457A5568M
QUANTITY
B43457A5568M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A5568M
Internal Part NumberEIS-B43457A5568M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.2A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)6.681" (169.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A5568M
Related LinksB43457, B43457A5568M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A5568M Details Description
Related parts for B43457A5568M
TERM EDGE AMP LF 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
DRUM LINER 30" X 36" 100 BAGS datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 16TP RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf