EPCOS (TDK) B43457A5688M3
B43457A5688M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43457A5688M3
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457A5688M3.pdf
Availability of B43457A5688M3
QUANTITY
B43457A5688M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A5688M3
Internal Part NumberEIS-B43457A5688M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.7A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A5688M3
Related LinksB43457, B43457A5688M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A5688M3 Details Description
Related parts for B43457A5688M3
IC AMP AUDIO PWR 2.1W D 24TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL X-AXIS SOIC16 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED MODULE BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf