EPCOS (TDK) B43564C2478M7
B43564C2478M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43564C2478M7
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
B43564C2478M7.pdf
Availability of B43564C2478M7
QUANTITY
B43564C2478M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564C2478M7
Internal Part NumberEIS-B43564C2478M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.1A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564C2478M7
Related LinksB43564, B43564C2478M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564C2478M7 Details Description
Related parts for B43564C2478M7
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X12V 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 6.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf