KEMET C917U240JZNDCAWL35
C917U240JZNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JZNDCAWL35
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JZNDCAWL35.pdf
Availability of C917U240JZNDCAWL35
QUANTITY
C917U240JZNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JZNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C917U240JZNDCAWL35
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JZNDCAWL35
Related LinksC917U240J, C917U240JZNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JZNDCAWL35 Details Description
Related parts for C917U240JZNDCAWL35
IC DSP FIXED PT 120 MIPS 144-BGA datasheet.pdf
CONN HDI RECEPT 240POS 3ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 5' GN datasheet.pdf
TAGPRINT PRO 3 / 10 NTWRK 1/EA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf