Vishay/Sprague T86E476M020EASL
T86E476M020EASL picture photo
Mfg. Part Number
T86E476M020EASL
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T86E476M020EASL.pdf
Availability of T86E476M020EASL
QUANTITY
T86E476M020EASL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476M020EASL
Internal Part NumberEIS-T86E476M020EASL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476M020EASL
Related LinksT86E476, T86E476M020EASL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476M020EASL Details Description
Related parts for T86E476M020EASL
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 1% 1KV 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf