EPCOS (TDK) B43457B5338M
B43457B5338M picture photo
Mfg. Part Number
B43457B5338M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457B5338M.pdf
Availability of B43457B5338M
QUANTITY
B43457B5338M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457B5338M
Internal Part NumberEIS-B43457B5338M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.4A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457B5338M
Related LinksB43457, B43457B5338M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457B5338M Details Description
Related parts for B43457B5338M
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 91MA 12.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 2200UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf