EPCOS (TDK) B43457C5158M
B43457C5158M picture photo
Mfg. Part Number
B43457C5158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457C5158M.pdf
Availability of B43457C5158M
QUANTITY
B43457C5158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457C5158M
Internal Part NumberEIS-B43457C5158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)63 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.2A
Impedance76 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457C5158M
Related LinksB43457, B43457C5158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457C5158M Details Description
Related parts for B43457C5158M
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK .25"X6' CONT LABELS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf