EPCOS (TDK) B43457D9158M
B43457D9158M picture photo
Mfg. Part Number
B43457D9158M
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43457D9158M.pdf
Availability of B43457D9158M
QUANTITY
B43457D9158M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457D9158M
Internal Part NumberEIS-B43457D9158M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)69 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.4A
Impedance83 mOhm
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457D9158M
Related LinksB43457, B43457D9158M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457D9158M Details Description
Related parts for B43457D9158M
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
TERM FORK INSUL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf