EPCOS (TDK) B43501A2188M67
B43501A2188M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A2188M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501A2188M67.pdf
Availability of B43501A2188M67
QUANTITY
B43501A2188M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A2188M67
Internal Part NumberEIS-B43501A2188M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.12A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A2188M67
Related LinksB43501A, B43501A2188M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A2188M67 Details Description
Related parts for B43501A2188M67
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 3A SMD datasheet.pdf
IC SENSOR PROG INTERFACE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
SENSOR HUMIDIDTY 1=STRIP OF 5PCS datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf