EPCOS (TDK) B43501A397M2
B43501A397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A397M2
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501A397M2.pdf
Availability of B43501A397M2
QUANTITY
B43501A397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A397M2
Internal Part NumberEIS-B43501A397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.22A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A397M2
Related LinksB43501, B43501A397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A397M2 Details Description
Related parts for B43501A397M2
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 4.8K OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf