EPCOS (TDK) B43501A477M62
B43501A477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A477M62
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501A477M62.pdf
Availability of B43501A477M62
QUANTITY
B43501A477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A477M62
Internal Part NumberEIS-B43501A477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.58A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A477M62
Related LinksB43501, B43501A477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A477M62 Details Description
Related parts for B43501A477M62
DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 26POS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 976 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3POS .305M 18AWG datasheet.pdf