Vishay/Dale RER45F2211RC02
RER45F2211RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2211RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2211RC02.pdf
Availability of RER45F2211RC02
QUANTITY
RER45F2211RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2211RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F2211RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2211RC02
Related LinksRER45F2, RER45F2211RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2211RC02 Details Description
Related parts for RER45F2211RC02
IC 12-BIT 800KHZ SMPL A/D 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 297V 6KA DISC 13MM datasheet.pdf