EPCOS (TDK) B43501A567M82
B43501A567M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A567M82
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501A567M82.pdf
Availability of B43501A567M82
QUANTITY
B43501A567M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A567M82
Internal Part NumberEIS-B43501A567M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance290 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A567M82
Related LinksB43501, B43501A567M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A567M82 Details Description
Related parts for B43501A567M82
HN 14.49A CABLE GUARD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Coax or Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 930 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
MONOCRIMP COAX CONT.SOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 50C 100V BRE datasheet.pdf