EPCOS (TDK) B43501A9227M67
B43501A9227M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A9227M67
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43501A9227M67.pdf
Availability of B43501A9227M67
QUANTITY
B43501A9227M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A9227M67
Internal Part NumberEIS-B43501A9227M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A9227M67
Related LinksB43501A, B43501A9227M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A9227M67 Details Description
Related parts for B43501A9227M67
POWER STRIP 28OUT RACK AMMETER datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
VCO 72-76 MHZ REDBOX datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 7POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 4 LEAD datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO244AB datasheet.pdf
TERM FORK INS 26-22AWG datasheet.pdf
WASHER,SPRING LOCK,REG datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf