EPCOS (TDK) B43501B2158M82
B43501B2158M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B2158M82
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501B2158M82.pdf
Availability of B43501B2158M82
QUANTITY
B43501B2158M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B2158M82
Internal Part NumberEIS-B43501B2158M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.34A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B2158M82
Related LinksB43501B, B43501B2158M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B2158M82 Details Description
Related parts for B43501B2158M82
RES 5.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
12V AUTO PLUG STD EURO CE datasheet.pdf
RESONATOR SAW CER 423.22MHZ SMD datasheet.pdf
RES 4.70K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf