EPCOS (TDK) B43501B3157M2
B43501B3157M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B3157M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43501B3157M2.pdf
Availability of B43501B3157M2
QUANTITY
B43501B3157M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B3157M2
Internal Part NumberEIS-B43501B3157M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)440 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B3157M2
Related LinksB43501, B43501B3157M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B3157M2 Details Description
Related parts for B43501B3157M2
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TERMINAL LOCKWASHER LUG #8 ANGLE datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf